Co oznacza słowo stres?
Pojęcie stresu wprowadzone zostało do użycia przez Hansa Hugona Selye’a, który badaniu tego zjawiska poświęcił 50 lat pracy naukowej. Z tego też powodu nosił przydomek dr Stress.
Stres często jest postrzegany jako zjawisko czysto psychologiczne, wiążące się z presją psychiczną oraz trudnymi uczuciami. Może wywoływać objawy emocjonalne takie jak lęki czy depresja. Ale stres ma również wymiar fizyczny. Dzieje się tak, ponieważ długotrwałe narażenie na bodźce stresogenne prowadzi do zachowań powodujących istotne zmiany w działaniu organizmu. Efektem stresu może być więc choroba ciała – bóle głowy lub zwyrodnienia kręgosłupa powstałe na skutek m.in. zaciskania szczęk czy zmiany postawy.
I oto powód, dla którego fizjoterapia pomaga radzić sobie ze stresem – zabiegi tego rodzaju oddziałują zarówno na psychikę (np. relaksują), jak też na ciało (np. leczą zmiany w obrębie układu ruchu).
Wspólną cechą wszystkich zdrowych metod radzenia sobie ze stresem jest to, że wymagają one regularności. Wprowadzenie w życie zmian przyczynia się do poprawy samopoczucia oraz zdrowia zarówno w danej chwili, jak również w dłuższej perspektywie.
Element leczenia psychologicznego pacjentów zgłaszających się do fizjoterapeutów jest coraz częściej uznawany za integralną część nauczania w obszarze fizjoterapii i określony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako immanentny.